Na czym polega regeneracja dachów papowych i bitumicznych przy pomocy gumy w płynie?

Na czym polega regeneracja dachów papowych i bitumicznych przy pomocy gumy w płynie?

Na czym polega regeneracja dachów papowych i bitumicznych przy pomocy gumy w płynie?

Pokrycia dachowe wykonane z papy bitumicznej są bardzo popularne i wciąż znajdują się na wielu dachach. Ich wytrzymałość jest jednak ograniczona, dlatego przy okazji termomodernizacji związanej np. z ocieplaniem dachu pianką poliuretanową warto zdecydować się na ich regenerację, co pozwoli na uniknięcie przecieków i znacznie wydłuży żywotność całej konstrukcji dachowej. Często stosowaną technologią jest użycie gumy w płynie. Przyjrzyjmy się sposobowi, w jaki działają tego typu preparaty i zobaczmy jakie korzyści oferują.

Specyfika pokryć z papy bitumicznej

Papa bitumiczna to często wykorzystywany materiał pokryciowy, składający się z osnowy, warstwy bitumu pełniącego funkcję hydroizolacji oraz lepiszcza utrzymującego warstwę posypki mineralnej, która chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz nagrzewaniem i promieniowaniem UV. Z czasem pokrycia z papy ulegają jednak uszkodzeniom związanym z pojawianiem się pęknięć, wynikających z niedostatecznej elastyczności oraz zmęczenia materiału, a także purchli. Lokalizacja tego rodzaju zniszczeń prowadzących do powstania przecieków bywa trudna, dlatego skuteczna naprawa dachu z papy często wymaga ułożenia zupełnie nowego pokrycia. Ponowne układanie papy wiąże się jednak z wysokimi kosztami, jeśli będzie obejmowało demontowanie starej powłoki. Położenie kolejnych warstw na już istniejących to z kolei zwiększanie obciążenia konstrukcji dachowej, a także niebezpieczeństwo, że znajdująca się pod nową powłoką wilgoć uszkodzi więźbę, a wskutek pracy dachu szybko pojawią się nowe nieszczelności.

Stosowanie gumy w płynie

Guma w płynie to materiał, który składa się z elastomeru zawierającego bitum oraz kompozycji tworzyw gwarantujących wysoką elastyczność i świetną hydroizolację, a także świetne przyleganie do podłoża. Preparat tego typu można łatwo rozprowadzić po powierzchni dachu, tworząc lekką i szczelną powłokę, która znakomicie zniesie wszystkie naprężenia powstające podczas jego eksploatacji. Co ważne, gumę w płynie można rozprowadzić bardzo szybko, stosując aplikację ręczną lub metodę natryskową. Nie ma też potrzeby usuwania uszkodzonej papy, konieczne będzie jednak dodatkowe uszczelnienie preparatem naroży.

Enter your keyword