Na czym polega izolacja natryskowa?
Zabezpieczenie budynku przed utratą ciepła ma duże znaczenie ze względu na związane z tym koszty eksploatacji. Docieplenia ścian zewnętrznych, fundamentów, posadzek i dachów można wykonywać na różne sposoby, jednak najbardziej efektywna i oferująca najkrótszy czas realizacji przy najlepszych parametrach termicznych będzie izolacja natryskowa. Przekonajmy się, jaki jest wykonywana i sprawdźmy, jakie są jej zalety.
Jak wykonuje się izolacje natryskowe?
Izolacja natryskowa jest nanoszona ciśnieniowo bezpośrednio na zabezpieczaną powierzchnię. Wytwarza się ją przy pomocy specjalnego agregatu, który podgrzewa, łączy i miesza składniki, a następnie podaje je wężami do pistoletu natryskowego, obsługiwanego przez przeszkolonego operatora. Tworzona pianka dobrze przylega do suchych i oczyszczonych materiałów budowlanych – sprawdzi się w przypadku betonu, ceramiki, lecz także drewna i metalu. Jej zaletą jest możliwość dopasowania się do każdego kształtu, a także układania termoizolacji w miejscach o utrudnionym dostępie m.in. na poddaszach.
Jakie są właściwości pianek używanych do izolacji natryskowej?
Pianki używane przy izolacjach natryskowych powstają przez połączenie żywic zawierających poliole z izocyjanianem. W wyniku następującej reakcji substancja wytwarza pęcherzyki, które odpowiadają za jej właściwości termiczne. W zależności od procesu używana może być piana otwarto- lub zamkniętokomórkowa. Pianki otwartokomórkowe są elastyczne, mogą więc być używane na elementach, które pracują pod wpływem temperatury lub zmian wilgotności. Często używa się ich do docieplania dachów i ścian zewnętrznych. Odznaczają się także wysoką paroprzepuszczalnością. Piany zamkniętokomórkowe są sztywne, a jednocześnie wytrzymałe na obciążenia i odporne na wodę. Można je stosować m.in. do izolowania fundamentów oraz podłóg. Pianki otwartokomórkowe mają współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,036–0,040 W/(m·K), a zamkniętokomórkowe 0,023–0,029 W/(m·K). Oba rodzaje wyróżniają się odpornością na korozję biologiczną oraz niewielką masą.