Na czym polega hydroizolacja fundamentów pianą PUR oraz gumą w płynie?
Hydroizolacja fundamentów budynku jest niezwykle ważna nie tylko na terenach podmokłych. Dobra izolacja chroni nie tylko przed wilgocią, ale i niskimi temperaturami. Jej brak lub wykonana nieprawidłowo może prowadzić podmakania dolnych partii budynku, odpadania tynku, rozmnażania się pleśni i grzybów, a także wyziębienia całego budynku. Hydroizolacja powinna być poprzedzona badaniem warunków wodno-gruntowych. Od niego zależy rodzaj zalecanej metody. W przypadku gruntów spoistych często konieczne jest wykonanie dodatkowego systemu drenażowego.
Poziom wód gruntowych nie jest stały. Trzeba pamiętać, że może się podnieść o około 50 cm. Woda gruntowa może się wiązać z cząstkami gruntu, może być także podciągana kapilarnie. Dużym zagrożeniem dla budynków jest woda spiętrzająca się okresowo. Jest to woda, która w wyniku kontaktu z gruntami nieprzepuszczalnymi zaczyna zalegać w wypełnieniu wykopu.
Rodzaj hydroizolacji powinien być dostosowany także do konstrukcji budynku, na przykład głębokości piwnicy. Najważniejsza zasada jednak głosi, by pamiętać o wykonaniu izolacji poziomej i pionowej. Izolacja pozioma zabezpiecza budynek przed podciąganiem wody z gruntu. Izolacja pionowa chroni przed zawilgoceniem ściany fundamentowe i piwnice.
Zalety piany PUR oraz gumy w płynie
Jednym z nowoczesnych sposobów na zabezpieczenie fundamentów są izolacje pianką poliuretanową, która (dzięki metodzie natryskowej) pozwala wypełnić dokładnie wszystkie szczeliny, dzięki czemu zapobiega się powstawaniu mostków termicznych. Najczęściej do fundamentów stosuje się tzw. pianę „twardą”, zamknięto-komórkową. Jest ona materiałem idealnym do tego celu, ponieważ charakteryzuje się bardzo niskim wskaźnikiem nasiąkliwości oraz dużą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne. Jest odporna także na pleśnie i grzyby. Piana nadaje się do stosowania na różnych powierzchniach. Ma również dobry współczynnik przewodności cieplnej lambda, dzięki czemu ciepło nie ucieka z budynku. Jej aplikacja jest szybka, łatwa i nie wymaga specjalnych umiejętności.
Guma w płynie to specjalny elastomer bitumiczny z dodatkiem polimerów. Jest również używany do zabezpieczenia fundamentów przed działaniem wody. Można go stosować na różnych powierzchniach. Jest to produkt wyjątkowo elastyczny, o doskonałej przyczepności, dlatego jest idealny do zatkania drobnych szczelin. Pełnię swoich możliwości zyskuje po wyschnięciu. Powstaje wtedy cienka, bezspoinowa warstwa o wyjątkowych właściwościach izolacyjnych. Guma w płynie nie zawiera rozpuszczalników. Jest nietoksyczna i przyjazna dla środowiska.